breakingnews
Ekonomi Gündem

Karadeniz’de Arap Turist Hareketliliği

Son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesinde Arap turist sayısındaki yükseliş tüm dikkatleri bu bölgeye çevirdi. Kendi ülkelerinde hasret kaldıkları yeşili ve maviyi Doğu Karadeniz’de bulan Arap turistler bölge esnafının ve yatırımcıların yüzünü güldürürken, yükselen fiyatlar nedeniyle başta yöre halkı olmak üzere bazı kesimlerden de tepki almaya başladı.

Özellikle Trabzon doğal güzellikleri, yaylaları ve denizi ile Arap turistlerin gönlünü fethederken, dört mevsim turist çeken bir il haline geldi. Şehir merkezinde nerdeyse her tabelanın altına Arapça’sı da yazılırken, yılda yaklaşık 250 bin Arap turistin geldiği Trabzon’un özellikle Uzungöl beldesinde otel doluluk oranları maksimum seviyeye çıktı.

trabzonda--tabela

Uzungöl’de otel ve pansiyon işleten yetkililer, Arap’ların bir çuval para ile geldiğini ancak pazarlık konusunda çok titiz olduklarını belirtirken, ev ve arsa konusunda yarışa girdiklerini ve bölgedeki bu hareketliliğin emlak ve arsa satışlarını canlandırdığını belirttiler.

uzungöl-araplar

Trabzon’da geçtiğimiz 2015 yılında 1500 daire alan Araplar’ın fiyat gözetmekzisin yaptığı harcamalar ve ev sahiplerinin bu pastadan pay almak için fiyatları artırmalarının yüzünden şehir merkezinde en ucuz daireler iki katına çıkarak fahiş fiyatlardan satılmaya başladı. Sıradan bir dairenin bile 700 bin tl olduğunu söyleyen yöre halkı ise yükselen fiyatlar yüzünden ev almanın artık imkansız hale geldiğini ve şehrin adeta Arap’ların yerleşimine açıldığını vurgulayarak yetkililerden önlemler alınmasını talep ettiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir