nasa-iki-sene-aradan-sonra-tekrar-irtibat
Teknoloji

NASA kayıp uzay mekiği ile 2 sene aradan sonra yeniden irtibat kurdu

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2 senedir bulunamayan STEREO-B isimli uzay mekiği ile tekrar irtibata geçti.

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi’nin web sitesinde yer alan haberde, 1 Ekim 2014 tarihinden bu güne dek bağlantı kurulamayan Güneş Karasal İlişkiler Gözlemevi’nin (STEREO) 2 uzay aracından biri STEREO-B ile tekrar bağlantı kurulduğu bildirildi.

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi, uzay araçlarıyla iletişim kurmayı sağlayan büyük radyo antenlerinden meydana gelen uluslararası iletişim ağı, Derin Uzay Ağı’nın (DSN) yardımıyla STEREO-B mekiğinden 2 sene aradan sonra tekrar sinyal almayı başardı.

NASA, 2006 senesinde, güneşte meydana gelen hareketleri daha detaylı bir biçimde anlamak için STEREO-A ve STEREO-B uzay araçlarını uzaya konuşlandırmış, böylece Güneş’ten, Dünya’dan alınamayan daha fazla görüntünün elde edilmesi sağlanmıştı.

STEREO-A Dünya’ya daha yakın bir yörüngeye yerleştirilirken, STEREO-B Dünya’nın gerisinde, Güneş’e daha yakın bir yerde konumlanmıştı.

NASA’nın uzay aracını 2014’te kasıtlı olarak yeniden başlatmasının ardından, STEREO-B son iki yıldır devre dışı kalmıştı.

STEREO uzay araçları, Güneş’ten fırlayan yüklü parçacıklardan meydana gelen büyük patlamaların kaynağını bulmayı amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir