yüzme bilmek her zaman yetmiyor
Gündem

Uzmanlardan Baraj ve Göletlerde Yüzme Uyarısı

yuzmeSıcak yaz günlerinin gelmesi ile birlikte yurdun her yanında serinlemenin yolları aranırken, yüzmek her zaman olduğu gibi bu eylemlerde başı çekiyor.

Ancak bilinçsizce yapılan her işte olduğu gibi yüzmede de dikkatsiz davranıldığında sonu üzücü sonuçlarla biten durumlar ortaya çıkabiliyor.

Uzmanlar bu konuda yüzme bilmeyenlerin bel hizasını geçmeyecek sularda yüzmeleri gerektiğini vurgularken, asıl üzerinde durulması gereken mevzunun yüzmeyi bilenler ve yüzme bildiği için cesaretle her suya atlayanlardan kaynaklandığını, insanların yüzme bilmenin boğulmamak anlamına gelmediğini ve bunun da birçok örneğini gördüklerini belirtiyorlar.
bogulma

Özellikle son yıllarda haberlerde sıklıkla izlediğimiz gölet ve barajlarda boğulma vakalarında hayatını kaybedenlerin çoğunluğu, sanılanın aksine yüzme bilmeyen değil iyi derecede yüzme bilen kişilerden oluşuyor. Normal deniz suyuna göre göletlerde tuz oranı olmadığı için suyun kaldırma kuvvetinin az olması, diplerinin katman şeklinde olarak yüzmeyi zorlaştırması ve akıntılara sebep olması nedeniyle uzmanlar kesinlikle bu yerlerde yüzülmemesi gerektiğini vurgulayarak; İnsanlarımız çok iyi yüzme biliyorum bana bir şey olmaz diye düşünerek bu sulara giriyorlar, halbuki biz gölet ve barajların her köşesine tabela yerleştirerek buralarda yüzmenin tehlikeli olduğunu her anlamda vurguluyoruz.

Avrupada gölet ve barajlarda yüzülmediğini de vurgulayan yetkililer; biz defalarca havuzda yüzülmesi gerektiğini söylüyoruz, özellikle ailelere sesleniyorum küçük çocuklarını kesinlikle bu sularda yüzmesi için izin vermesinler ve bu konuda gerekli önlemleri alsınlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir